Почетна » Posts tagged 'Крушево'

Архива на тагови: Крушево

Меѓународен фестивал за деца и младинци „ЕДЕН ИДОЛ“ во Крушево

Во духот на добрата соработка помеѓу двата збратимени градови,  Крушево и Кочани но и со цел никогаш да не се заборави големата музичка ѕвезда, нашиот Тоше Проески, во Крушево се одржа меѓународниот фестивал за деца и младинци „ЕДЕН ИДОЛ“ посветен токму на ликот и делото на Тоше.

Младите таленти од Крушево, Кочани но и гостите од Србија ги изведуваа своите песни пред големиот број на дечиња во конгресната сала во х.Монтана Палас.

Ова е само почеток на една,  се надеваме успешна соработка чија крајна цел е фестивалот да прерасне во уште поголем и традиционален.

Сподели

Одржано Државно ридско првенство во велосипедизам 2017г.

Под покровителство на Општина Крушево,  а во организација на Велосипедскиот клуб „Илинден 2007“  и  Велосипедската федерација на Македонија, се одржа Државното Ридско првенство во велосипедизам 2017г.

Трката започна од Кривогаштани, а заврши кај манастирот „Св. Преображение“ – Крушево.

Подоцна, со свечена церемонија, на Градскиот плоштад во Крушево беа прогласени најдобрите натпреварувачи.

 

Одбележана 112 годишнината од загинувањето на Никола Карев, Претседателот на Крушевската Република

Во месноста Свиланово,  во билизина на селото Рајчани беше одбележана 112-годишнината од загинувањето на Никола Карев, Претседателот на Крушевската Република.

Делегации составени од Градоначалниците на пет општини како и од основните училиштата од Крушево и Кочани кои  го носат името на учителот  Никола Карев, претставници од семејството Кареви од Крушево и претставници од НУ „Историски музеј“ – Крушево, оддадоа заслужена почит на големиот илинденец.

Специјализирана смотра на македонски изворни шарпланинци

kucinja

Продолжува изградбата на тениските и повеќенаменското игралиште на Гумење

Со почетокот на градежната сезона продолжи изградбата на тениските и повеќенаменското игралиште.

Изградбата, се очекува да биде завршена до крајот на месец јуни и традиционалниот турнир во мал фудбал 2017 год. да се одржи на новиот терен.

КОМУНАЛНИ РАБОТИ И ИНФРАСТРУКТУРА ВО КРУШЕВО

Добрата сообраќајна инфраструктура е основа за развој на туризмот, една од носечките гранки на локалниот економски развој во Крушево.

1.2

1.1

 

Одбележана 60 годишнината од Унгарската револуција и борба за слобода во 1956 година

Завршната церемонија на Меморијалниот година посветена на унгарската слобода, се одржа во Крушево под покровителство на Амбасадата на Унгарија во Македонија и Здружението на Унгарците во Македонија „Теледом“.

Во рамките на настанат, во знак на одбележување на 60 годишнината од Унгарската револуција и борба за слобода во 1956 година, се одржаа повеќе програми: положување на цвеќе пред спомен плочата во детското одморалиште „Шула Мина“, прикажување на документарниот  филм „Унгарците во Крушево“, дискусија за тоа на кого Крушево даде засолниште во 1957 година со Г-ѓа Éva Egerszegi, доделување на награди за најуспешните литературни творби на натпреварот за литература/есеј  „Моите родители/баба и дедо ми раскажаа…“ и на крај џез концерт на  Oláh Dezső Jazz Trio.

Наредниот ден беше отворена и изложбата „Слобода и Љубов“ во просториите на СОУ „Наум Наумоски Борче“  со што церемонијата беше затворена.

Покажувајќи ја својата хуманост, Крушевчани придонеле многу за згрижување на Унгарците во 1957 година што покажа и целокупниот настан.

Соработката помеѓу Крушево и Унгарија ќе продолжи и во иднина и  ќе брои уште поголеми успеси, истакна Амбасадорот на Република Унгарија во Македонија   Н.Е. Ласло Иштван Дукс кој исто така престојуваше во Крушево.

 

ДЕВА – во чест на Христовото раѓање

Покрај Витлеем во Израел, Крушево е единственото место во кое се одбележува Христијанскиот празник „Дева“. Главната симболика на овој празник е Витлеемската ѕвезда, која била предвесник на Христовото раѓањето. Дева е славење на ѕвездата која ја следеле мудреците.

Според адетот, малите деца кои ги симболизираат ангелите, со ѕвезда во рацете одат по домовите на крушевчани и пеејќи „Дева денес го раѓа превечниот Бог“, го предвестуваат Христовото раѓање.

Четврта година по ред, секој 5ти јануари учениците од СОУ „Наум Наумоски Борче“ во соработка со Општина Крушево и локални угостители, претставници на организациите на жени на град Крушево и секако индивидуални производители на свеќи и икони, со благослов од свештениците,  го одбележуваат празникот Дева на еден интересен и уникатен начин, со цел претставување на Христовото раѓање.

 

%d0%b4%d0%b5%d0%b2%d0%b0-1

 

 

 

 

Младите од Крушево со хуманитарна театарска претстава

Локалниот младински совет на Општина Крушево организира хуманитарна театарска претстава која ќе се одржи на 20.12.2016 (вторник) во Театар Крушево.

„Ве очекуваме сите, со грижлива самосвест, распон на емоции, малку задимени светла и совршено дозиран хумор како жив штит на еден наш сограѓанин.“ – истакнуваат од Локалниот младински совет.

Драматизацијата и режијата се на Никола Јованоски, а актерите – млади ентузијасти од Крушево кои  несебично се вложија во проектот.

 

%d1%82%d0%b5%d1%82%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d1%82%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b0

Поставена урбана опрема

на видиковец  кај трафостаницата, х.Моната.