Почетна » Култура (Page 2)

Архива на објави: Култура

Одбележана 60 годишнината од Унгарската револуција и борба за слобода во 1956 година

Завршната церемонија на Меморијалниот година посветена на унгарската слобода, се одржа во Крушево под покровителство на Амбасадата на Унгарија во Македонија и Здружението на Унгарците во Македонија „Теледом“.

Во рамките на настанат, во знак на одбележување на 60 годишнината од Унгарската револуција и борба за слобода во 1956 година, се одржаа повеќе програми: положување на цвеќе пред спомен плочата во детското одморалиште „Шула Мина“, прикажување на документарниот  филм „Унгарците во Крушево“, дискусија за тоа на кого Крушево даде засолниште во 1957 година со Г-ѓа Éva Egerszegi, доделување на награди за најуспешните литературни творби на натпреварот за литература/есеј  „Моите родители/баба и дедо ми раскажаа…“ и на крај џез концерт на  Oláh Dezső Jazz Trio.

Наредниот ден беше отворена и изложбата „Слобода и Љубов“ во просториите на СОУ „Наум Наумоски Борче“  со што церемонијата беше затворена.

Покажувајќи ја својата хуманост, Крушевчани придонеле многу за згрижување на Унгарците во 1957 година што покажа и целокупниот настан.

Соработката помеѓу Крушево и Унгарија ќе продолжи и во иднина и  ќе брои уште поголеми успеси, истакна Амбасадорот на Република Унгарија во Македонија   Н.Е. Ласло Иштван Дукс кој исто така престојуваше во Крушево.

 

Сподели

Покана за завршната церемонија од Меморијалната Година на Унгарската Слобода во Крушево

Untitled

Амбасадата на Унгарија во Република Македонија

Ве поканува на завршната церемонија од Меморијалната Година на Унгарската Слобода во Крушево,

Недела, 19ти Февруари, 2017

Настанот е организиран во соработка со Теледом – Здружение на Унгарците во Македонија,  по повод одбележувањето на 60 годишнината од  Унгарската Револуција и Борбата за слобода во 1956 година, спонзориран од  страна на Меморијалниот Одбор за Унгарската Револуција и борбата за слобода од 1956.

 

ПРОГРАМА

19ти ФЕВРУАРИ, Недела

12:00 Полагање на венци

место: Детско летовалиште „Шула Мина“ пред Спомен плочата поставена во чест на Унгарците

17:00 – 17:30  Доделување на награди за литературен конкурс  

„Моите родители/баба и дедо ми раскажаа…“

место: Конференциска сала, х.Монтана

17:30-18:00 Тркалезна маса, дискусија со Г-ѓа Éva Egerszegi,

на кого Крушево даде засолниште во 1957

место: Конференциска сала, х.Монтана

 18:15–19:45 Oláh Dezső Jazz Trio

Џез концерт

место: Конференциска сала, х.Монтана

20:00-22:00 Коктел

место: х.Монтана

20ти ФЕВРУАРИ, Понеделник

10:00-10:30 Отворање на изложбата „Слобода и Љубов“

место:СОУ „Наум Наумоски Борче“, Крушево

Krusevo Summer Festival 2016

ФОТО ГАЛЕРИЈА

КРУШЕВО ЕТНО ГРАД 2016 година

Крушево Етно Град по осми пат.

Повелете, уживајте во манифестацијата.

Добредојдени сте сите!

покана Крушево Етно Град 2016

13720647_1299681593394161_1604858536_o13728286_1299681616727492_180826528_o

Ова лето сите во Крушево

KRUSEVO SUMMER FESTIVAL

mix2

Сегмент од завршниот концерт од работилницата за хармоника Krusevo Workshop 2016 со Горан Алачки

За сите оние кои не беа во можност да го посетат – сегмент од  завршниот концерт од работилницата за хармоника Krusevo Workshop 2016 со Горан Алачки која се одржа од 24 до 27 јуни 2016 година во Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево.
Специјален гостин на концертот беше Елена Ристеска.

УЖИВАЈТЕ!

ВИДЕО

111

БАСКЕРФЕСТ ВО КРУШЕВО

И оваа година БАСКЕРФЕСТ гости во Крушево културно лето.

ВИДЕО + ФОТО

ВИДЕO 1 – БАСКЕРФЕСТ 2016 

ВИДЕО 2 – БАСКЕРФЕСТ 2016

 

Фото галерија од настапот на „МКУД Македонски Бисери“ од Волонгонг, Австралија

Во рамките на манифестацијата „Крушево културно лето 2016 година“, свој концерт во Крушево одржа МКУД „Македонски Бисери“ од Волонгонг, Австралија.

Благодарност на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија за својот допринос.

 

БАСКЕР ФЕСТ во с. ПРЕСИЛ на големиот муслимански празник РАМАЗАН БАЈРАМ

Музичка работилница со маестро Горан Алачки во Крушево

Во Спомен – домот на Тоше Проески во Крушево од 24 до 26 јуни  се одржа втората бесплатна работилница за млади музичари, која  ја раководеше маестро Горан Алачки.

Младите имаа можност три дена да работат со својот ментор, а резултатите од нивната заедничка работа ја презентираа  на завршниот концерт кој се одржи на платото пред Спомен-домот.

Специјални гости на концертот беа македонската поп пејачка Елена Ристеска и македонската фолк пејачка Виданка Ѓоргиевска , кои исполнија дел од  своите песните.

Како помина музичката работилница погледнете во фото галеријата.