Почетна » Култура

Архива на објави: Култура

Во чест на Крушевската Република – првата Република на Балканот

Почитувани,

Ве покануваме денес во 18:00ч. пред Столбот на Крушевската Република, во Градскиот парк,  да ги пречакаме коњаниците „Илинденски марш“ и „Патот на црешовото топче“ и пешадиите „Христо Узунов“ и „Тодор Александров“ кои традиционлано секоја година пристигнуваат во Крушево пред најголемиот македонски празник Илинден а во чест на паднатите илинденци кои се бореле за самостојна и независна Република Македонија.

konjanica

Сподели

Научно културни средби „Десет дена Крушевска Република“

ПРОГРАМА 2017

Плакат

20429664_1600105843386376_1394604057314145488_n

КРУШЕВО ЕТНО ГРАД 2017г.

Почитувани,

Ве покануваме да бидете дел од годинешната манифестација „Крушево етно град“ 2017 која  ќе биде свечено отоворена на 26.07.2017г. (среда).

Поворката ќе се формира во 19:00 час., во Домот на култура, каде ќе биде отворен и Етно саемот на рачни ракотворби изработени од ОЖ „Цвет“.

Официјалното отворање ќе биде во 20:30 час, на Градскиот плоштад со Македонска седенка, сценско-музичка изведба на Сузана Спасовска, група „Црешово топче“ и актерите Михајло Миленкоски и Захарија Ангелеска.

Покана етно град 2017

Програма 1.1Програма 1.2.1Програма 1.2.2Програма 1.3

Театарската претстава „Delirium Tremens“ прикажана пред крушевската публика

Во изведба на актери од Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп, на плоштадот Никола Мартиновски во Крушево беше изведена театарстката претстава Delirium Tremens од Благоја Ристески – Платнар.

Несекојдневен спој на дрмата и музиката, пропратено со внатрешни монолози на исклучителните актери.

Промовирана првата стихозбирка на крушевчанката Агапи Чункоска

Во просториите на Домот на култура „Наум Наумоски – Борче“ во Крушево, беше промовирана првата стихозбирка на крушевчанката Агапи Чункоска.

Стихозбирката, насловена „Патоказ“ е прва книга напишана од Агапи Чункоска за која таа ќе каже: „Ова се песни кои се творени во различни периоди од мој живот. Понекогаш животот знае да не изненади, но ние треба да продолжиме да чекориме понатаму и да не се предадеме на несреќите“.

Авторот на овие несекојдневни стихови ни го доловува убавиот пишан збор, кој предизвикува наплив на чувства кај читателот. Чункоска ни е позната и по нејзините заложби во образованието каде што го исполнува својот работен век, а оваа нејзина прва стихозбирка истакнува уште една нејзина вештина. И честитаме за нејзината прва книга, и очекуваме уште многу други кои ќе излезат напишани од нејзиното перо“ – истакна пак промоторот и рецензент, Никола Јованоски.

 

 

Меѓународен фестивал за деца и младинци „ЕДЕН ИДОЛ“ во Крушево

Во духот на добрата соработка помеѓу двата збратимени градови,  Крушево и Кочани но и со цел никогаш да не се заборави големата музичка ѕвезда, нашиот Тоше Проески, во Крушево се одржа меѓународниот фестивал за деца и младинци „ЕДЕН ИДОЛ“ посветен токму на ликот и делото на Тоше.

Младите таленти од Крушево, Кочани но и гостите од Србија ги изведуваа своите песни пред големиот број на дечиња во конгресната сала во х.Монтана Палас.

Ова е само почеток на една,  се надеваме успешна соработка чија крајна цел е фестивалот да прерасне во уште поголем и традиционален.

Изложба на слики посветена на цитати и песни од познати и читани автори

Домот на култура „Наум Наумоски Борче“ – Крушево ја отвори изложбата на слики  „Metamorphosis“,  посветена на цитати и песни од најпознатите  и најчитани автори во светската литература.

Изложбата ќе трае еден месец и сите заинтересирани може да ја посетат во изложбениот салон на Домот на култура.

Одбележана 60 годишнината од Унгарската револуција и борба за слобода во 1956 година

Завршната церемонија на Меморијалниот година посветена на унгарската слобода, се одржа во Крушево под покровителство на Амбасадата на Унгарија во Македонија и Здружението на Унгарците во Македонија „Теледом“.

Во рамките на настанат, во знак на одбележување на 60 годишнината од Унгарската револуција и борба за слобода во 1956 година, се одржаа повеќе програми: положување на цвеќе пред спомен плочата во детското одморалиште „Шула Мина“, прикажување на документарниот  филм „Унгарците во Крушево“, дискусија за тоа на кого Крушево даде засолниште во 1957 година со Г-ѓа Éva Egerszegi, доделување на награди за најуспешните литературни творби на натпреварот за литература/есеј  „Моите родители/баба и дедо ми раскажаа…“ и на крај џез концерт на  Oláh Dezső Jazz Trio.

Наредниот ден беше отворена и изложбата „Слобода и Љубов“ во просториите на СОУ „Наум Наумоски Борче“  со што церемонијата беше затворена.

Покажувајќи ја својата хуманост, Крушевчани придонеле многу за згрижување на Унгарците во 1957 година што покажа и целокупниот настан.

Соработката помеѓу Крушево и Унгарија ќе продолжи и во иднина и  ќе брои уште поголеми успеси, истакна Амбасадорот на Република Унгарија во Македонија   Н.Е. Ласло Иштван Дукс кој исто така престојуваше во Крушево.

 

Покана за завршната церемонија од Меморијалната Година на Унгарската Слобода во Крушево

Untitled

Амбасадата на Унгарија во Република Македонија

Ве поканува на завршната церемонија од Меморијалната Година на Унгарската Слобода во Крушево,

Недела, 19ти Февруари, 2017

Настанот е организиран во соработка со Теледом – Здружение на Унгарците во Македонија,  по повод одбележувањето на 60 годишнината од  Унгарската Револуција и Борбата за слобода во 1956 година, спонзориран од  страна на Меморијалниот Одбор за Унгарската Револуција и борбата за слобода од 1956.

 

ПРОГРАМА

19ти ФЕВРУАРИ, Недела

12:00 Полагање на венци

место: Детско летовалиште „Шула Мина“ пред Спомен плочата поставена во чест на Унгарците

17:00 – 17:30  Доделување на награди за литературен конкурс  

„Моите родители/баба и дедо ми раскажаа…“

место: Конференциска сала, х.Монтана

17:30-18:00 Тркалезна маса, дискусија со Г-ѓа Éva Egerszegi,

на кого Крушево даде засолниште во 1957

место: Конференциска сала, х.Монтана

 18:15–19:45 Oláh Dezső Jazz Trio

Џез концерт

место: Конференциска сала, х.Монтана

20:00-22:00 Коктел

место: х.Монтана

20ти ФЕВРУАРИ, Понеделник

10:00-10:30 Отворање на изложбата „Слобода и Љубов“

место:СОУ „Наум Наумоски Борче“, Крушево

Krusevo Summer Festival 2016

ФОТО ГАЛЕРИЈА